30 let organizované vysokohorské turistiky na Opavsku

Dne 29. listopadu 2013 oslaví 30.let své činnosti odbor vysokohorské turistiky VHT Opava. Jeho prvním předsedou byl Ing. A. Bouda.

Oddíl začal tvrdým a pravidelným výcvikem jak v tělocvičně (ved.M.Šemberová), tak na cvičných skalách Kružberk a Rabštejn pod vedením V. Bednaříka a V. Koutného. V roce 1984 uspořádal Nultý ročník DEP "Opava-Praděd" (P.Zahnáš), který se na dlouhá léta stal turisty velmi vyhledávaným třídenním pochodem. V roce 1985 byl zvolen předsedou M. Vágner a o rok později proběhla první zahraniční akce-přechod rumunských pohoří Bucegi, Piatra Craiului, Iezer Papusa a Fagaras. O dva roky později pak následoval přechod bulharských pohoří Pirin a Rila.Členové získali v těchto létech řadu výkonnostních a kvalifikačních tříd, prošli řadu pohoří našich,slovenských i polských v letních i zimních podmínkách.

 A možná zde se nachází místo a čas připomenout ty,kteří nám pomáhali a nic za to nechtěli.Tak třeba Věrka Bortlíková z Bolatického oddílu horolezců.Jako zaměstnankyně Lanexu nám vždy vycházela vstříc jak radou,tak materiálem.Také parta opavských horolezců,kteří nám vycházeli vstříc a nikdy jsme neměli problém s využíváním cvič.skal Kružberk,což bylo pro nás normální.Až později jsme přišli na to,že toto byla velmi výrazná vyjímka funguje pouze na Moravě.Při sestavování cvičných terénů pro vht bylo velkým překvapením pro ústřední sekci vht,že ve smlouvách horolezecký svaz na Moravě dal do smlouvy využití cvičných lezeckých terénů také pro vysokohorskou turistiku.To byla v té době obrovská pochvala pro odbory vht na Moravě.

V roce 1989 se stal předsedou V. Bednařík a v roce 1990 byl oddíl zaregistrován jako samostatný právní subjekt Klubu českých turistů - odbor KČT "VHT  OPAVA" a zapojuje se do činnosti oblasti KČT Jeseníky, která jako druhá v ČR vznikla po obnově KČT. S uvolněním cestování jsme se vydali do Dolomit a Alp. Stranou nezůstaly ani slovinské Julské Alpy nebo např. pohoří v Norsku. Zatím nejvyšším zdolaným vrcholem je Mont Blanc (4807mnm), na kterém v r.1996 stanuli Z. Kejla, P. Klement, A. Ulička a M. Vágner.                                                    

I za vedení dalších předsedů (2004-2007J. Koutný ml., od roku2008 R. Porebský) pořádá odbor řadu akcí, ať už jednodenních, víkendových nebo vícedenních a to nejen vht a pěší turistiku, ale i vodácké, cyklo a lyžařské akce. Odbor se podílí na organizaci akcí oblastních a celostátních, značení turistických cest a úspěšné spolupráci s polským oddílem KTW PTTK z Bielsko-Biale. Z těchto akcí je třeba připomenout velmi úspěšné akce: "vrcholy Severomorovaského kraje", MS vrcholy,Poslední traverzy a dodnes je organizátorem nejstaršího  turistického pochodu v ČR DP"Bezručova Moravice, jehož 50. ročník proběhl v roce 2010.

 Pravdou je,že odbor stárne a to bohužel nejen dobou trvání,ale i věkem jeho členů.Přibylo několik aktivních členů a tak se v sestavě tradičních akcí jako je DP Bezručova Moravice a Aktivy VHT Kružberk objevují i velmi výrazné a náročné akce.

  V r.2010 vystoupil další člen oddílu na nejvyšší vrchol Evropy (Mont Blanc) R.Porebský .

  V r.2011 to byla účast na výstupu v Gruzii na Kavkazu.Vrchol Mont Schara /5.201  m.n.m.byla celkem dobrodružná záležitost

od vystoupení z letadla,až po znovu nastoupení k letu domů.Celá akce byla důkladně naplanovaná, ale musela se během naši cesty a pobytu přizpůsobit jinému stylu života v Gruzii 

Velmi důležitá byla účast členů odboru na 1.Vzpomínce na Jardu Danzera v Klenčí pod Čerchovem.Byl to dlouholetý a úspěšný turista a funkcionář.Také bratr Vlastika Danzera,dlouholetého člena našeho odboru.

  Rok 2012 probíhal celkem svižně již od začátku. Po Zimním výstupu údolím Bílé Opavy a 52.roč.DP Bezručova Moravice byly na řadě vrcholy Kriváň a Rysy ve Vysokých Tatrách.A následovala dlouho připravovaná akce.Švýcarsko-Zermatt -vrchol hory Matternhorn.Na akci odjelo 12 členů a třináctým byl vnuk jednoho z nás Vládi Sirného.I zde rozhodlo počasí a tak hlavního vrcholu nám nebylo dáno.Přesto tento pobyt naplnil všechna naše ostatní očekávání.Dalším členem oddílu, kterému se zdařilo zdolat vrchol Evropy (Mont Blanc) je M.Knappe 

 Pravdou je, že nejdůležitější náplní je celoroční příprava členů nejen našeho, ale i ostatních odborů KČT

 a příprava  mládeže se zaměřením na vysokohorskou turistiku.